O myšlenkových mapách (zkráceně MM) jste už asi slyšeli a možná jste i vyzkoušeli. K čemu všemu můžeme takovou mapu využít a jak nám pomáhá v seberozvoji? Jednoduše, přivádí nás k našim skutečným přáním a pomáhá nám tvořit život, který si přejeme.
Myšlenková (mentální) mapa je grafické uspořádání klíčových slov a vztahů mezi nimi. Každá myšlenková mapa je doplněna obrázky, aby vynikly vztahy a volné asociace mezi základními tématy. V praxi to vypadá následovně: Napíšeme si hlavní téma a k němu přiřazujeme vše, co nás napadá. Když mapu dokončíme, vidíme, jak náš mozek uvažuje a s čím vším téma propojuje. Mozek totiž velmi nerad myslí lineárně. Raději využívá obě hemisféry a kreativně propojuje myšlenky mezi sebou a doplňuje obrazy. Myšlenková mapa nám pomáhá vidět to, co se děje v našem mozku během uvažování nad pojmy.
Využívá princip multiratelálního myšlení. Dost možná tento termín vidíte poprvé, ale používáte ho denně. Náš mozek přijímá informace v určitých trsech, tedy ne vytržené z kontextu, ale v souvislostech. Uveďme si příklad: Je pro něj přirozené naučit se slovíčko v kontextu věty, než seznam za sebou jsoucích slovíček a jejich významů bez praktického příkladu. Jako děti se tak učíme rozumět světu a existovat v něm. Proč tuto schopnost v dospělosti ztrácíme? To by bylo na samostatné téma, ale máme ji v sobě a můžeme ji kdykoliv obnovit.
Myšlenková mapa nám ukazuje, jak mozek přemýšlí a pomáhá nám rozumět tématu, ale i sobě. Právě principem asociací a větvením klíčových slov. To, co máme v hlavě ve formě abstraktních pojmů a obrazů převádí do reálných slov, obrázků a souvislostí. Vidíme je pěkně uspořádané na papíře a můžeme sledovat, co s čím souvisí.
Oproti klasickým poznámkám, které píšeme pod sebe, má MM velikou výhodu. Vidíme strukturu našeho uvažování, celé větve slov, jak na sebe navazují a jak jsme k tomu vlastně došli. Máme před sebou „černé na bílém“ (ale lépe na barevném) strukturu našich myšlenek. Z té snadno odvodíme, co je pro nás důležité, s čím si nevíme rady nebo co konkrétního zanedbáváme. Často nás to „trkne“ až na papíře.
Myšlenky prohánějící se v naší hlavě lze potlačit, ale MM nás donutí na chvíli se zastavit a všechny myšlenky pěkně umístit na papír. Při jejich umisťování se necháváme vést naší vnitřní moudrostí, vnitřním hlasem nebo intuicí, chcete-li. Vycházíme ze sebe a z toho, jak to máme my právě teď. Nenecháme se ovlivnit ničím vnějším. Její výpovědní hodnota je velmi vysoká a často nás i překvapí, co se nám objeví.
Zvolte si téma (klíčové slovo), které potřebujete promyslet. Může to být dovolená, fyzické zdraví, partnerské téma, téma z pracovní oblasti, hojnost prostě cokoli. Napište ho do středu papíru a postupně připisujte to, co vás napadá, ať je to cokoliv. Vypněte vnitřního cenzora, soudce i celou porotu a pouze tvořte a propojujte.
Tip od nás: doporučujeme větší papír a dát si dostatek času i prostoru. Pokud vás hned nic nenapadne, vytrvejte. Běžný život nás často nutí používat jen levou hemisféru, více analytickou, a postupně si odvykáme používat obě při procesu myšlení.
Naše myšlení, je zároveň i tvůrčí proces. Jsme tvůrci svého života v pravém slova smyslu. Mozek používá analytickou i kreativní část současně a tvoří pro nás to nejlepší řešení. My si můžeme ve formě myšlenkové mapy vytvořit to nejlepší řešení pro nás, a pak ho zrealizovat. Naše skutečná přání tímto procesem vycházejí napovrch a my můžeme tvořit život podle nich.
Jak změním přání v realitu?
On-line kurz - Jak si správně přát? Jak udělat pořádek ve svých myšlenkách? Jak naplnit sebe sama štěstím?
V každém člověku žije mohutná síla tvůrce.
Jsme schopni vytvořit ve svém životě cokoli, co si přejeme.